Ádám és Nóra ott álltak, kicsi arcuk koszos volt, szemükben kimerültség és megkönnyebbülés ült, ahogy hozzám bújtak. Ádám ruhái elhasználódtak és foltosak voltak, Nóra blúza pedig elszakadt a vállánál. Egyikükön sem azok a ruhák voltak, amiket csomagoltam nekik.
„Anya!” – sóhajtotta Ádám, miközben átkarolt. Nóra is követte, apró teste reszketett, ahogy hozzám bújt.
„Mi folyik itt?” – fordultam Márta felé, a hangom remegett a dühtől. „Miért vannak így? Játszaniuk kellett volna, nem dolgozniuk!”
Ádám felnézett rám, és remegő hangon mondta: „Nagyi azt mondta, hogy segítenünk kell. Azt ígérte, hogy ha keményen dolgozunk, elmegyünk a parkba… de sosem mentünk, Anya.”
Nóra hozzátette: „Egész nap ásnunk kellett, Anya. Abba akartam hagyni, de azt mondta, előbb be kell fejeznünk.”
Márta néhány méterre állt, karba tett kézzel, védelmezőn.
„Márta!” – kiáltottam, a hangom megtört. „Megígérted, hogy elkényezteted őket, nem pedig dolgoztatod! Ez mi?!”
Márta arca elvörösödött, és zavartan toporgott a lábán. „Ó, ne dramatizáld túl, Anna” – mondta védekezően. „Ők akartak segíteni. És miért ne? Egy kis kemény munka sosem ártott senkinek. Fontos, hogy megtanulják a felelősséget és a fegyelmet.”
„Felelősség? Fegyelem?” – emeltem fel a hangomat, remegve az indulattól. „Ők gyerekek, Márta! Játszaniuk kellene, nevetniük, gyereknek lenniük – nem a kertedben dolgozniuk! Hogy gondoltad, hogy ez rendben van?”
Márta felháborodva felemelte a kezét, mintha ezzel elhessegetné a szavaimat. „Én csak segíteni akartam! A mai gyerekek túlzottan elkényeztetettek. Te is túlságosan puhán bánsz velük, Anna. Én megpróbáltam helyesen nevelni őket!”
Vettem egy mély levegőt, próbáltam megőrizni a hidegvéremet, főleg a gyerekek előtt. Nem akartam, hogy lássák, mennyire feldúlt vagyok, de szükségem volt a válaszokra.
„Márta” – szólaltam meg lassan, nyugodtabb hangon –, „hol van az a pénz, amit a hét elején adtam neked élelmiszerre és programokra?”
Egy pillanatra tétovázott, a tekintete a földre siklott. „Ó, nem kellett használnom élelmiszerre” – mondta, megpróbálva lazán vállat vonni. „A gyerekek nem ettek olyan sokat. És úgy gondoltam... gondoltam, felhasználhatnám másra.”
A gyomrom görcsbe rándult. „Másra? Mire gondolsz pontosan, Márta?”
Az arca kipirult, és zavartan mormolta: „Nos… nem a gyerekekre költöttem. Nehézségeim voltak a számláimmal, és azt hittem, ha egy kicsit segítenek a ház körül és a kertben, megtakaríthatnék valamennyit.”
Egy pillanatig nem tudtam megszólalni. Az árulás, amit éreztem, olyan volt, mintha gyomorszájon vágtak volna. „Szóval a gyerekeimet ingyen munkaerőként használtad?” – kérdeztem, a hangom remegett a haragtól.
Márta megrezzent, de nem tagadta. „Ez nem úgy volt, Anna” – védekezett, a hangja még mindig védekező. „Azt hittem, ez jó lesz nekik – megtanítja őket a kemény munkára.”
„Kemény munka?” – ismételtem meg a szavait, a dühöm egyre nőtt. „Ők gyerekek, Márta! Azért adtam neked azt a pénzt, hogy egy szórakoztató hetet biztosíts nekik, élményekkel és emlékekkel. Nem pedig… ezt!” – intettem a kert felé, ahol Ádám és Nóra most a verandán ült, sápadt, kimerült arcukkal.
Ekkor döbbentem rá – ez az egész nem csak a kertről szólt. Márta mindig is próbálta érvényesíteni az akaratát, megmutatni, hogy ő jobban tudja, mi a helyes, és most ebbe az elferdült világnézetébe a gyerekeimet is belehúzta.
Az elhatározás
Letérdeltem Ádám és Nóra elé, és magamhoz húztam őket. „Nagyon sajnálom, kicsikéim” – suttogtam, a hangom elcsuklott. „Nem ezt akartam nektek.”
Felálltam, és Márta felé fordultam, aki most már lehajtott fejjel állt, szégyenkezve. „Márta” – szólaltam meg, a hangom egyszerre volt hűvös és határozott –, „hazamegyünk. A gyerekeim gyerekek – nem munkások a kertedben.”
Márta ajka megremegett, miközben motyogni kezdett: „Én… én csak helyesen akartam cselekedni.”
Megráztam a fejem. „Nem, Márta. Nem cselekedtél helyesen.”
Egyetlen szó nélkül felkaptam Nórát, Ádám kezét szorosan fogva a ház felé indultam, hogy összeszedjük a holmijukat. Ezzel végeztünk.
Új kezdet
Amint kiléptünk a házból, az esti hűvös levegő megcsapott, éles kontrasztot képezve a Márta házában uralkodó fojtogató feszültséggel.
Ádám szorosan markolta a kezemet, Nóra pedig hozzám bújt, apró feje a vállamon pihent. A csend, amely körülvett minket, súlyosabb volt minden szónál.
„Kérlek, Anna” – kiáltott utánunk Márta, a hangja megtört volt. „Ne haragudj. Annyit tanultak ebből. Ez csak… csak egy hiba volt.”
Megálltam, és lassan visszafordultam, hogy szembenézzek vele. Az ajtóban állt, az arckifejezése a bűntudat és a kétségbeesés keveréke volt. Egy pillanatra elgondolkodtam, hogy mit mondhatnék, ami változtatna bármin is. De rájöttem, hogy a kár már megtörtént.
„Nem, Márta” – mondtam végül, a hangom szilárd, de nyugodt volt. „Ez nem hiba volt. Ez egy döntés volt – egy döntés, amit úgy hoztál meg, hogy nem gondoltál arra, mire van szükségük. Ők gyerekek, nem eszközök, hogy megoldják a problémáidat, vagy hogy bizonyítsd az igazadat.”
Márta nyitotta a száját, hogy válaszoljon, de megráztam a fejem, és félbeszakítottam. „Bíztam benned. És te ezt a bizalmat nem csak velem, hanem velük is eljátszottad. Nem hagyom, hogy ez még egyszer megtörténjen.”
Márta lehajtotta a fejét, az arca összeomlott, de ebben a pillanatban nem volt hely a sajnálatának. A gyerekeimnek szükségük volt rám.
Amikor az autóhoz értünk, Ádám végre megtörte a csendet. „Anya?”
Lenéztem rá, és a szívem összeszorult a hangjában bujkáló bizonytalanságtól. „Igen, édesem?”
„Visszajövünk még ide valaha?” – kérdezte halkan.
Erősebben megszorítottam a kezét, és azt feleltem: „Nem, kisfiam. Csak akkor, ha a nagymama megtanulja, hogyan kell úgy bánni veletek, ahogy megérdemlitek.”
Nóra a karjaimban megmozdult, és halkan odasúgta: „Jó.”
Ezzel bekötöttem őket az autóban, és elhajtottam, magam mögött hagyva a házat, a kertet és egy olyan bizalom darabkáját, amelyet soha nem kapok vissza.
A cikknek az eleje!