Amikor a férjem egy poros, régi üveget talált a tóban lebegve, nem gondoltuk volna, hogy egyenesen egy rejtélyes kaland közepébe csöppenünk. Az üzenet árulásról, elrejtett kincsről és egy életről a szakadék szélén szólt. Végül az üveg tartalma egy idegen kísérteties múltjába húzott minket.
Aznap délután épp a kedvenc könyvemmel kucorogtam a kanapén, kezemben egy bögre forró teával. A ház csendes volt, pont ahogy szerettem, amikor Ádám horgászni ment. Az ablakon át madárcsicsergést hallottam, és a tó hűvös szellője magával hozta a fenyő illatát.
Ádám hajnalban indult el, mint mindig, a régi horgászbotjával és a felszereléses dobozával. Nem sok halat fogott soha, de élvezte, hogy csak ő van, a víz, meg a csend. Úgy gondoltam, vacsorára már itthon lesz, mint általában.
Ez a nap azonban minden volt, csak nem szokványos.
Az ajtó hirtelen kivágódásának zaja szinte kiöntötte a teámat. Ádám lihegve rontott be, csizmája hangosan dübörgött a padlón. Az arca ragyogott az örömtől, szeme úgy csillogott, mintha kincset talált volna.
„Kata! Drágám! Készülj, a szomszéd városba megyünk!” – kiáltotta, miközben valamit a háta mögött tartott.
„Mire készüljek?” – kérdeztem, letéve a teásbögrét. – „Mi történik?”
„Nézd!” – mondta, előhúzva egy poros, régi üveget. Az üveg homályos volt, de láttam benne egy megsárgult papírt.
Ránéztem, majd az üvegre. – „Mi ez?”
„Egy levél!” – felelte izgatottan. – „A tóban találtam! Nem fogod elhinni, mit ír benne.”
Ádámmal tizenkét éve vagyunk házasok, és az élet vele mindig tele van meglepetésekkel. Ő az a fajta ember, aki egy egyszerű sétából is kalandot csinál. Én ennek pont az ellentéte vagyok. Óvatos, megfontolt, mindig előre gondolkodom.
Valahogy mégis kiegészítjük egymást.
Ami közös bennünk, az a történetek iránti szeretet. Legyen az egy krimi, egy családi anekdota vagy akár egy pletyka, mindketten imádjuk a jó sztorikat. Talán ezért sem állítottam meg rögtön, amikor azt mondta, hogy egy palackposta miatt a szomszéd városba kell mennünk.
„Rendben” – mondtam, karba tett kézzel. – „Mi olyan fontos, hogy húsz kilométert kelljen utaznunk?”
Ádám még szélesebben mosolygott. – „El kell olvasnod, hogy elhidd.”
Leült a kedvenc foteljába, az üveget úgy szorongatva, mintha a világ legértékesebb tárgya lenne. – „Szóval ott voltam” – kezdte –, „a tó északi oldalánál, tudod, a nád közelében.”
Bólintottam.
„Épp a horgászbotot húztam be, amikor megláttam valamit a vízen úszni. Először azt hittem, hogy szemét, de amikor közelebb értem, megláttam a papírt benne. Majdnem beleborultam a csónakba, mire kihalásztam! Csak figyelj.” Kihúzta az üveg dugóját, és óvatosan kibontotta a törékeny papírt.
A levél fakó volt, a szélei kissé mállottak, de a szöveg olvasható maradt. Ádám megköszörülte a torkát, és elkezdte felolvasni:
„A barátaim Jokernek hívtak. Ez volt a kódnevem a bandában. Valószínűleg holnap meghalok. Nincsenek rokonaim, és minden barátom elárult. Nemrég kiraboltunk egy ékszerboltot, és minden ékszer most a pincémben van elrejt
ve. Azt akarom, hogy az, aki megtalálja ezt az üzenetet, megkapja az egészet. Gratulálok, szerencsés ember!”
Ádám felnézett rám, az arca tele volt izgalommal. – „El tudod hinni?”
Pislogtam. – „Mi? Egy banda? Ékszerek? Ezt most komolyan gondolod?”
„Ez van ideírva!” – felelte, miközben felém nyújtotta a levelet.