Egy gyros és egy csésze kávé megváltoztatta az életemet – és másét is

"Köszönöm, hogy megmentette az életem. Nem tudja, de egyszer már megmentett."

Alatta egy dátum és egy név szerepelt: „Luca kávézója”.

A cetlit olvasva kiesett a kezemből a ruha, amit éppen a mosásba készültem tenni. Luca kávézója? Az a hely volt, ahová rendszeresen jártam ebédelni, mielőtt végleg bezárták. Az említett dátum három évvel ezelőttről származott. Hirtelen minden emlék visszatért.

Egy zivataros nap volt, amikor sokan menekültek be a kávézóba, hogy elbújjanak az eső elől. Egy férfi tűnt fel az ajtóban – ruhája átázott, és a tekintete kétségbeesett volt. Nemcsak éhesnek tűnt, hanem valami más is sugárzott róla: reménytelenség.

Az emberek nagy része ügyet sem vetett rá, a pincérnő pedig majdnem elküldte. Akkor hallottam meg a nagymamám szavait a fejemben, amelyek arra ösztönöztek, hogy tegyek valamit.

– Egy kávét és egy croissant-t szeretnék neki, az én számlámra – mondtam a pincérnőnek.

Amikor a férfi megkapta az ételt, halványan elmosolyodott, és halkan azt mondta:– Köszönöm, hogy emberszámba vesz.

Megköszöntem, majd gyorsan távoztam, mert sietnem kellett vissza a munkahelyemre. Akkor semmi különlegesnek nem tűnt a helyzet. Csak egy átlagos, apró gesztus volt. Vagy legalábbis ezt hittem.

Most, hogy újra eszembe jutott, megrendülten ültem le. Ez ugyanaz az ember volt. Az utcán újra találkoztam vele, és bár az élete nem lett könnyebb, emlékezett a kis jótettemre. Az este folyamán ez a gondolat újra és újra visszatért, és nem hagyott nyugodni. Vajon elég volt ez a két alkalom, hogy megváltoztassam az életét? Segítettem neki igazán?

Másnap úgy döntöttem, hogy korábban hazajövök a munkából, és megkeresem. Tudni akartam, mi történt vele, és mit tehetnék érte.

A gyrosos stand közelében találtam rá. Egy sarokban ült, karjai között szorosan tartotta a kutyáját, aki boldogan csóválta a farkát, amikor meglátott. Odamentem, és rámosolyogtam:– Szia. Elolvastam a cetlit. Nem tudom elhinni, hogy emlékszel arra az esetre.

A férfi meglepetten nézett rám, majd lassan elmosolyodott.– Azért emlékszem, mert akkor és ott megmentetted az életemet. Kétszer is. Te vagy az a fény az életemben, ami segít továbbmenni ebben a kemény világban.

– Nem tettem semmi különlegeset – ráztam meg a fejem. – Csak ételt és egy kis emberi méltóságot adtam. De szeretnék többet segíteni. Elfogadnád?

– Miért tennéd? – kérdezte gyanakodva.

– Mert mindenki megérdemel egy második esélyt. Egy valódit.

Lágyan bólintott, és én azonnal elhatároztam, hogy megpróbálom visszaterelni őt az életbe.

A következő napokban megszerveztem, hogy kapjon helyet egy helyi menhelyen, ahol a kutyája is vele maradhatott. Tamás, a férjem, felvette a kapcsolatot egy kollégájával, aki ingyen vállalta az ügyét. A hajléktalan férfit, akiről megtudtam, hogy Viktor a neve, segítettük, hogy újra legyenek iratai, és elkezdhesse az új életét.

Egy hónapon belül sikerült neki albérletet találni, és egy helyi raktárban munkát vállalt. Lucky, a kutyája, azonnal a raktár dolgozóinak kedvencévé vált, és szinte minden reggel vidám farokcsóválással köszöntötte az embereket.

Egy évvel később, a születésnapomon csengettek. Az ajtóban Viktor állt, kezében egy csokoládétorta, amit a közeli pékségből vett. Frissen borotválva, tiszta ruhában, önbizalommal telve mosolygott rám. Lucky is ott volt vele, a nyakában egy piros nyakörvvel.

– Háromszor mentetted meg az életem – mondta hálásan. – Egyszer a kávézóban, egyszer a gyrosos standnál, és most, hogy segítettél újrakezdeni. Ez a torta csak egy kis jelképe annak, amit értem tettél.

A könnyeimmel küszködve mosolyogtam rá, és beinvitáltam a lakásba. Ahogy a családommal közösen elfogyasztottuk a tortát, és Viktor a történeteit mesélte, arra gondoltam, milyen közel jártam ahhoz, hogy teljesen figyelmen kívül hagyjam őt azon a hideg estén.

Hány másik Viktor élhet még az utcán, akik csak arra várnak, hogy valaki észrevegye őket?

Ezért ismét elmondtam a gyermekeimnek a nagymamám szavait:"A kedvesség nem kerül semmibe, de mindent megváltoztathat."

Talán éppen az a kis jótett lesz valakinek az utolsó reménye.

A cikknek az eleje!