Ő rám nézett, és nyugodt, mégis fájdalmas tekintettel válaszolt:
– Igen. Miklós vagyok.
A név villámcsapásként ért. Miklós!
Emlékképek törtek elő: a mosolygós férfi, aki egykor a kávézóban dolgozott. Miklós, az egyik szakács, aki mindig könnyed volt és kedves. És aztán a legélénkebb emlék: az a nap, amikor kirúgták.
– Te loptad el a pénzt – vágtam rá. – Te vetted ki a pénztárból és a borravalót.
Az arca elkomorult, de nem hátrált meg.
– Nem loptam, asszonyom. Nem tudom bizonyítani, bár bárcsak megtehetném, de soha nem voltam tolvaj. Akkor sem, és most sem.
Az arckifejezése komoly volt, a hangja fájdalmas, de nyugodt. Látszott rajta, hogy az évek során beletörődött a sorsába, de a tekintete mégis azt sugallta: végre el akarja mondani az igazságot.
– Nem loptam el azt a pénzt, – ismételte meg csendesen. – Akkoriban jó fizetésem volt, és soha nem állt szándékomban tönkretenni azt az életet, amit felépítettem. Azt a pénzt Kata tette a táskámba.
Megdermedtem. Kata?
– Igen, Kata, – folytatta Miklós. – Ő volt az egyetlen, akiben megbíztam. Akkoriban közeli barátok voltunk, és úgy hittem, talán több is lehet köztünk. De azt hiszem, pont ez volt a baj. Ő soha nem érzett ugyanígy, és amikor Krisztián, a főnök, elkezdett ránk gyanakodni a hiányzó pénz miatt, Kata gyorsan megoldotta a problémáját. A táskámba rejtette a pénzt.
Döbbenten ültem le a konyhaszékre. Kata mindig csendes, visszahúzódó nő volt, soha nem gondoltam volna, hogy képes lenne ilyesmire. De valahogy Miklós története hihetőnek tűnt.
– Miért nem mondtad ezt akkor? Miért nem próbáltad bebizonyítani az ártatlanságodat? – kérdeztem.
– Próbáltam, – válaszolta keserűen. – De Krisztián nem hitt nekem. Kata pedig kilépett a kávézóból, mielőtt bárki kérdőre vonhatta volna. Ott álltam egyedül, és mindenki úgy gondolta, hogy bűnös vagyok. Az életem darabokra hullott.
Miklós története tovább folytatódott. Elmesélte, hogyan veszítette el az állását, a lakását és végül mindent, ami fontos volt számára. Nem talált új munkát, mert mindenki gyanúsnak tartotta, amiért kirúgták. Az utcán kötött ki, és az évek során teljesen magára maradt.
– Az emberek elfordultak tőlem, – mondta, miközben a kávéját kortyolgatta. – Még azok is, akikről azt hittem, hogy a barátaim. Kata egyszer sem keresett meg. Az a kis pénz, amit sikerült összeszednem az alkalmi munkákból, nem volt elég arra, hogy talpra álljak.
Láttam rajta, mennyire kimerült és megtört, de a szavai mögött még mindig ott volt a remény halvány szikrája.
– Sajnálom, Miklós, – mondtam halkan. – Sajnálom, hogy akkoriban nem álltam ki melletted. Soha nem kérdőjeleztem meg Krisztiánt vagy Katát. Csak elhittem, amit mondtak.
Miklós megvonta a vállát, de a szeme könnyekkel telt meg.
– Nem hibáztatlak. Egyszerűbb volt hinni annak, aki hatalmon volt.
Ahogy másnap reggel Miklós a kanapén üldögélt, és a nap első sugarai beszűrődtek az ablakon, éreztem, hogy tennem kell valamit. Nem elég, hogy egy éjszakára menedéket adtam neki. Segítenem kellett, hogy újra talpra álljon.
– Miklós, tudok valakit, aki talán segíthet neked munkát találni, – mondtam határozottan.
Miklós meglepve nézett rám.
– Miért segítenél nekem? Annyi év után?
– Mert évekkel ezelőtt nem tettem meg, – feleltem őszintén. – És mert most látom, hogy helyre kell hoznom, amit akkor elrontottam.
Miklós szemében könnyek csillantak. Bólintott, de egy szót sem mondott. Láttam rajta, hogy hálás, de talán egy kicsit még mindig kételkedik.
Felkerestem Krisztiánt, a kávézó egykori főnökét, akinek még mindig a városban volt egy másik étterme. Előadtam neki Miklós történetét, és elmondtam, hogy szerinte Kata állhatott a lopás mögött. Eleinte Krisztián nem akart hinni nekem.
– Lisa, ez régi ügy. Nincs értelme újra felhozni, – mondta, miközben az irodájában a papírjait rendezgette.
– De Krisztián, gondolj bele, – folytattam. – Miklós mindig becsületesen dolgozott. Miért kockáztatott volna mindent egy marék pénzért? És mi van, ha Kata volt a tettes, és csak elterelte magáról a gyanút?
Krisztián végül beleegyezett, hogy beszél Miklóssal, és próbaidőre ad neki egy kisebb munkát az éttermében.
Miklós lassan, de biztosan visszatért a régi önmagához. Eleinte csak kisebb feladatokat kapott az étteremben, de minden apró munkát lelkiismeretesen végzett el. Az idő múlásával Krisztián is kezdte elismerni Miklós elhivatottságát.
– Tudod, Lisa, talán tévedtem, amikor elhittem, hogy Miklós bűnös volt. Azóta senki nem dolgozott nálam ilyen keményen, – mondta egy nap.
Miklós visszanyerte a méltóságát és az önbizalmát. Bár hosszú út állt még előtte, már nem érezte magát teljesen egyedül.
Ahogy Miklós történetét végignéztem, rájöttem, hogy egy apró gesztus, egy kis kedvesség is milyen messzire juthat el. Nemcsak Miklós életét segítettem újjáépíteni, hanem a saját lelkiismeretemet is megkönnyítettem. Ez a történet megtanított arra, hogy mindenki megérdemel egy második esélyt.
A cikknek az eleje!