Amikor Emese beleszeretett egy szerény tanárba, szülei ultimátumot adtak neki: vagy őt választja, vagy őket. Az esküvő napján a szülők számára fenntartott székek üresen álltak, de a nagyapja mellette volt. Tíz évvel később, a nagyapja temetésén, az elhidegült szülők bocsánatért könyörögtek, de nem olyan okból, amire Emese számított.
Egy jómódú család ábrándjai
Gyerekként Emese szülei gyakran tréfáltak azzal, hogy egy nap egy hatalmas kúriában fognak élni.– Egy nap, Emese – mondta az apja, miközben a tükörben igazította a már tökéletes nyakkendőjét – olyan nagy házunk lesz, hogy térkép kell majd a konyha megtalálásához.
Az édesanyja nevetett, hangja kristálypoharak csilingelésére emlékeztetett.– És egy olyan férfit fogsz elvenni, aki segít nekünk eljutni oda, ugye, kedvesem?
Gyerekként Emese beleillett ebbe az álomképbe.– Egy herceget! – mondta vidáman. – Nagy kastéllyal és rengeteg lóval!
De a középiskolára már megértette, hogy ezek a vágyak nem tréfák voltak. Szülei minden döntése a társadalmi ranglétrán való feljebbjutásuk érdekében született. Emese édesanyja még a barátait is az alapján ítélte meg, hogy a szüleik mennyit keresnek.
Liam, a „nem megfelelő választás”
A főiskolán találkozott Lajossal, aki tanárnak készült. Míg más fiúk a családjuk nyaralóival vagy luxusautóikkal próbálták lenyűgözni, Lajos szenvedéllyel mesélt a tanári hivatásról. Ez a tűz a szemében annyira magával ragadta Emesét, hogy a társadalmi elvárásokat háttérbe szorította.
Amikor Lajos megkérte Emese kezét a nagymamája gyűrűjével egy közösségi kertben, ahol az első randijuk volt, Emese azonnal igent mondott. A gyűrű köve kicsi volt, de a napfényben úgy szikrázott, mintha az univerzum összes csillaga benne lenne.
Szülei elutasítása
Amikor Emese elmondta szüleinek a hírt, azok megdöbbenéssel és megvetéssel fogadták.– Egy tanár? – kérdezte az édesanyja hitetlenkedve. – Emese, a tanárok csodálatos emberek, de... nos, tudod.
Az apja ennél egyértelműbb volt:– Ha hozzá mész, elvágtad magad. Nem fogunk támogatni.
Emese úgy döntött, hogy a szívét követi, és meghívót küldött nekik az esküvőre, de a szülei nem jelentek meg. Az esküvőjük kis, meghitt szertartás volt, amit nagyapja támogatása tett különlegessé.
– Jól választottál, kislányom – mondta a nagyapa, miközben az oltárhoz vezette. – A szeretet sokkal többet ér, mint a pénz.
Tíz év boldogság és küzdelem
Lajos tanári fizetéséből és Emese szabadúszó munkáiból épphogy megéltek, de a kis lakásuk tele volt nevetéssel, főleg amikor megszületett Sári, az első gyermekük. A nagyapa állandó támaszuk volt, mindig hozott valami apróságot, és órákig játszott Sárival.
Amikor a nagyapa elhunyt, Emese úgy érezte, mintha elvesztette volna az élete támaszát. A temetésen szülei is megjelentek, könnyekkel a szemükben.
– Emese, drágám – mondta az anyja, kezeit a lányáéba fonva – nagy hibát követtünk el. Kérlek, adj esélyt, hogy helyrehozzuk a kapcsolatunkat.
Egy váratlan igazság
Emese szíve megdobbant. Már éppen remélni kezdett, amikor az egyik nagynénje félrehúzta:– Ne hagyd, hogy megtévesszenek – mondta halkan. – Az egész csak azért van, mert a nagyapád végrendeletében feltételként szabta, hogy csak akkor kapnak örökséget, ha kibékülnek veled.
Emese szinte megdermedt. Ez a „bocsánatkérés” nem a szeretet, hanem a pénz miatt történt.
A temetés végén Emese a mikrofonhoz lépett, és könnyek között beszélt:– A nagyapám megtanított arra, hogy mi az igazi gazdagság. Az, ha vannak, akik feltétel nélkül szeretnek minket. Nem a pénz, hanem a szeretet az, ami örökké tart.
Egy boldog befejezés
Néhány nappal később Emese megtudta, hogy a nagyapja külön örökséget hagyott rájuk, ami fedezte Sári jövőbeli tanulmányait, és enyhítette anyagi gondjaikat. A szülei viszont egyetlen fillért sem kaptak; a pénzük jótékony célokra ment.
Aznap este, amikor a kanapén ültek Lajossal és Sárival, egy tál pattogatott kukorica mellett, Emese úgy érezte, nincs, amit megbánhatna. Szülei árulása már csak egy távoli fájdalom volt, amit a szeretet és boldogság elnyomott.
– Anya – kérdezte Sári – mesélj még valamit dédiről!
Emese elmosolyodott, és azt válaszolta:– Rendben, elmondom, hogyan tanított meg, mi az igazi gazdagság...